Ze setkání

Podívejte se a přečtěte si, co se událo.
Nechte se inspirovat a přijďte na některé z dalších setkání
Online centra Elixíru.


Voda může běžnému člověku přijít jako obyčejná kapalina, opak je ale pravdou. Voda má oproti jiným kapalinám často jedinečné místo a v mnoha svých vlastnostech se liší, až dokonce vyčnívá. Bára Mikulecká, kterou také jistě všichni znáte z ÚDiFu, pro nás připravila celou řadu experimentů, na kterých jsme si ukázali různé více či méně jedinečné...

Jste příznivci pochoutky s názvem Kinder Surprise (popř. jejich napodobenin)? Nebo už vás otravují "psí" oči dětí a jejich škemrání, že jim ve sbírce ještě chybí ta a ta postavička? Ať tak či tak, na tomto setkání jsme se pro tentokrát nechali zlákat i fyzikou a podívali se, co všechno se s touto věcičkou dá dělat, když se dostane do...

Hurikány, resp. tropické cyklóny, patří k nejvýznamnějším rysům podnebí tropického pásma. Do jejich tajů jsme nahlédli díky přednášce Michala Žáka, kterého všichni známe z televize a předpovědi počasí, je však také vysokoškolským pedagogem a proděkanem MFF UK a největším odborníkem na problematiku hurikánů v ČR.

#6: Robotika

19.02.2024

Jak na robotiku v hodinách informatiky? Tomáš s Pavlem nám na setkání ukázali, jak si poradit s organizací robotiky dle ŠVP. Představili nám různé pomůcky, možnosti jejich využití a zajímavé tipy do výuky nejen v rámci předmětu informatiky. Součástí programu byly také dvě konkrétní aktivity s Micro:bitem, které jsme si mohli vyzkoušet.

Na prvním setkání online centra v roce 2024 nám Jan Veselý a Jan Spratek představili vzdělávací aktivity Evropské kosmické agentury pro všechny stupně základního i středního vzdělávání. Od tělocviku – trénuj jako astronaut, přes pozorování Země (průřezové téma Environmentální výchova) Climate Detectives, navrhování základen na Měsíci a dalších...

Prosincové předvánoční setkání připravily vedoucí chemických center Adéla Marschallová Rumlerová (za pomoci své dcery Lilien) a Renáta Ottová (za asistence svého báječného muže). Jelikož na setkání byly kromě pedagogů a zástupců různých firem přihlášeny i děti od 2 let, lektorky připravily experimenty s vánoční tematikou různých obtížností.

Listopadové setkání si připravily Jitka Soukupová a Pavla Machová a neslo se v duchu hrátek s kostkami LEGO. Na začátek jsme si udělali kvíz, abychom zjistili, jaké různé zajímavosti o LEGU (ne)víme, a následně už jsme se vrhli na pokusy jak z fyziky, tak z chemie.

Na zářijovém setkání jsme si pod vedením Pavla Hodála ukázali, že umělá inteligence není až tak strašidelná, jak se zdá, a jak se díky ní dá udělat nejen školní hodina zajímavější.

ÚDiF se společně s Fakty o klimatu a Člověkem v tísni pustil do klimatického vzdělávání. Hledali způsoby, jak dostat do běžné výuky téma klimatické změny spolu s diskuzí založenou na datech, jejich porozumění a interpretaci. Na dílně jste mohli zažít dvě z vybraných lekcí na vlastní kůži.

#9: Tinkercad

15.05.2023

Setkání bylo věnováno programu Autodesk Tinkercad, což je bezplatný modelovací program, který jde spustit přes webové stránky.

Pavla Machová nám na setkání ukázala metodu provádění chemických pokusů s minimálním množstvím chemikálií a pomůcek. Metoda, při které se chemické experimenty provádí na eurofólii, přináší možnost, jak dostat pokusy přímo do lavic k žákům samotným. Není potřeba žádného složitého vybavení ani pomůcek. K provádění pokusu je třeba mít pouze sady...

Kolem nás je mnoho fake news, a to i těch fyzikálních. Na setkání jsme se věnovali mimo jiné podvodným experimentům zveřejněným na internetu - zejména na YouTube, které autoři vydávají za perpetuum mobile, nebo jiný zázračný objev budoucnosti. Společně jsme tyto nesmysly odhalili a vysvětlili jsme si skutečné principy jejich fungování.

Únorové setkání online centra vedli Věra Krajčová a Jaroslav Kořínek ze SSPŠ. Ve škole se často učitelé bojí využívání mobilů z důvodu zhoršení kontroly žáků. Ovšem ve fyzice existuje spousta momentů, kdy je mobil potřebným nástrojem, který může usnadnit výuku. Věrka s Jardou nám představili několik z nich.

Hana Trhlíková představila svoji prezentaci o modelování v OpenSCADu - programu, který využívá souřadný systém v prostoru, jednoduchá tělesa, funkci sjednocování, průniku, rozdílu, ale i náročnější věci. Začali jsme od jednoduchých modelů, tak aby vše zvládl i člověk, který s grafickými programy nikdy nedělal.

Dana Juchelková si pro nás na prosincové Online centrum připravila pohádku na předvánoční téma: Jak se budí kvasnice? Proč se vánočka občas nepovede? A jak to zařídit, aby se povedla? No správně ty kvasnice probudit. Princ v tom prsty neměl. Toho jsme nechali solit sníh a opalovat ledové koule. A ještě něco navíc. Prostě jsme si hráli.

#3: Optika II.

21.11.2022

Na dalším setkání Online centra Elixíru jsme se věnovaly (duo KoKr, Květa Kolářová a Lenka Kramářová) i věnovali (byli přihlášení i pánové i dámy) opět geometrické optice. Tentokrát jsme se více zaměřily na zobrazování lomem a jeho aplikace.

Pod vedením Martina Gembece jsme si ukázali, jak se roboti uplatňují v algoritmizaci a programování a především jsme si předvedli, jak se liší využití VEX 123 a stavebnic GO a IQ. Předvedena byla vždy konkrétní úloha - část vyučovací hodiny. Účastníci si "odnesli" také užitečné výukové materiály k VEXu: