#6: Mobily ve výuce (nejen) fyziky

20.02.2023

Únorové setkání online centra vedli Věra Krajčová a Jaroslav Kořínek ze SSPŠ. Ve škole se často učitelé bojí využívání mobilů z důvodu zhoršení kontroly žáků. Ovšem ve fyzice existuje spousta momentů, kdy je mobil potřebným nástrojem, který může usnadnit výuku. Věrka s Jardou nám představili několik z nich.

1. Vyhledávání informací

  1. Vyhledávání informací do příkladů - např. hledání protonových čísel prvků, nacházení konstant, které není potřeba znát zpaměti, vyhledávání pojmu jako je normální a pokojová teplota, normální atmosférický tlak apod.

  2. Dobré je s žáky okomentovat vhodné zdroje - není vhodné věřit všemu, co se na internetu píše.

  3. Využití kalkulačky - klidně i při testech, ale je vhodné, aby s ní pracovali i před testy. U testů je potřeba všechna zadání (pokud nemáme vlastní) a ideálně i čísla pozměnit, aby žáci nemohli zadání jednoduše vyfotit a najít postup řešení na internetu

2. Kalkulačka v mobilu

Kalkulačka v mobilu může být i lepší než některé jednodušší klasické kalkulačky. V kalkulačce na mobilu můžeme zpětně vidět, jak žák hodnoty zadával, a tím i dodatečně najít chybu ve výpočtu.

Obsahuje:

  • klasické funkce, uložení do paměti, přepínání deg/rad,

  • vzorce,

  • převody jednotek (pro kontrolu),

  • možnost doinstalovat periodickou tabulku prvků (v aj, protonové číslo, atomární hmotnost, elektronegativita, bod varu...).

  • Lze zaplatit rozšíření na grafy.

3. Kamera v mobilu

  • Slow motion video - zpomalení záběru - pro natáčení rychlých dějů/experimentů pro další popis a vysvětlení

  • Nechejte žáky fotit, natáčet, zpracovávat materiál a prezentovat/vysvětlovat

Je možné nastavit počet snímků za sekundu. Skokan do vody, netýkavka. Pokus můžeme natočit dopředu nebo nechat žáky, ať sami natáčejí. Rozklad bílé barvy na barevné složky.

  • Zviditelní IR záření - většina mobilních telefonů nemá před čočkou IR filtr. Když si zapneme na mobilu foťák, můžeme přes něj vidět IR vlnění, o vlnových délkách blízko 1 000 nm. Zkuste se podívat na to, jak bliká ovladač televize. Zviditelníte neviditelné. Web kamery, kamery a např. iPhony (ale i některé další mobily) ovšem filtr mají - je to třeba vyzkoušet. Filtr na IR se běžně používá právě proto, aby na fotkách nebylo vidět právě to, co oko běžně nevidí, ale čip foťáku mobilu dokáže zaznamenat.

4. Vytvoření QR kódu pro rychlé nasdílení materiálů do výuky všem žákům (rychlý odkaz na webové stránky, na obrázek, na dokument...). Pro čtení QR kódů pak použijeme čtečku (skener) QR kódu.

5. Kahoot - Propracovaný hlasovací a herní systém, který můžeme použít nejen při výuce k oživení hodiny, ale i ke kontrole, zda žáci látku pochopili, či k motivaci ke studiu nového tématu. Je také možné pre-test a post-test vědomostí. Pro více tipů, k čemu a jak Kahoot použít, naskenujte QR kód níže.

6. Hunter Games - Venkovní únikové hry v mobilu v Praze i celé ČR. Jedinečný teambuilding pro firmy i školní kolektivy.

Komentář autorů: "Naše venkovní únikovky jsou pro děti i dospělé, pro malé i velké skupiny hráčů. Můžete hrát spolu i proti sobě. Utkat se v boji o titul nejlepšího, nebo společnými silami trumfnout cizí týmy. Cena za jeden tým je pořád stejná, takže čím víc vás bude, tím levnější zábava. Každá naše únikovka je jiná. Některé jsou pro začátečníky a jiné pro pokročilé i experty. Můžeš si užít akční, historické, rodinné, dobrodružné i detektivní a strašidelné hororové hry."

Výborná hra do třídy jako příprava na maturitu: Já, Vítězslav Nezval

Hra je vytvořená Ústavem pro českou literaturu AV a je zdarma! https://www.hunter.games/cs/

7. Aplikace od RNDr. Vladimíra Vaščáka

8. Stellarium Mobile (doporučeno zaměstnanci pražského planetária)

Můžu ukazovat oblohu ve svém okolí, souhvězdí nejen "naše" ale i podle jiných národů nebo třeba pozorovat v čase částečné zatmění Slunce (zafixuji pohled na Měsíc a nastavím datum 25. 10. 2022 cca 12 hod). Je možné si připlatit rozšířenou verzi.

Materiál ke Stellariu od Jana Spratka najdete po načtení QR kódu.

9. Solar System Scope

  • ukazuje model Sluneční soustavy

  • ukazuje model noční oblohy v reálném čase, přesné polohy jednotlivých objektů a spoustu zajímavých faktů.

  • 3D encyklopedie se zajímavostmi o planetách, trpasličích planetách a měsících

  • 3D vizualizace umožňující pohled na noční oblohu (lze tedy spatřit, kterým směrem se které planety nachází i za bílého dne)

  • sada měsíčních a planetárních map, které jsou založeny na přesných údajích z NASA

10. Physics Toolbox Senzor Suite

Užitečné pro výuku technických předmětů, akademické obce a v průmyslu. Tato aplikace využívá senzory zařízení pro snímání, záznam a export dat ve formátu odděleném středníky (csv). Data mohou být vykreslena za uplynulý čas v grafu nebo digitálně. Uživatelé mohou exportovat data pro další analýzu v tabulkovém procesoru nebo jiném nástroji pro grafické zobrazení. Aplikace také generuje tóny, barvy a stroboskopické světlo. Navštivte www.vieyrasoftware.net pro ukázku mnoha využití ve výuce technických předmětů.

11. Phyphox

Věděli jste, že sebou nosíte 3D magnetometr? Víte, že můžete použít svůj mobil jako kyvadlo k měření lokálního tíhového zrychlení? Že můžete udělat ze svého mobilu sonar? Phyphox vám dává přístup k senzorům našeho mobilu buď přímo nebo skrze připravené moduly experimentů, které analyzují data a umožňují exportovat jak čistá naměřená data, tak vypočtené výsledky pro další analýzu. Můžeme dokonce vytvořit své vlastní experimentální moduly na phyphox.org a sdílet je s kolegy, studenty a přáteli.

Vybrané funkce:
- Široký výběr připravených experimentů. Stačí zmáčknout tlačítko a vše běží.
- Exportování dat v několika běžně používaných formátech.
- Vzdálený přístup k experimentu skrze webové rozhraní. Stačí mít PC na stejné lokální síti jako je mobil. Instalace softwaru na PC není nutná. Vše, co potřebujeme je internetový prohlížeč.

Podporované senzory:
- Akcelerometr
- Magnetometr
- Gyroskop
- Světelný senzor
- Barometr
- Mikrofon
- Senzor přiblížení (Proximity)
- GPS
*některé senzory nejsou součástí vybavení všech mobilních zařízení.

Formáty pro export:

- CSV (Hodnoty oddělované čárkou)
- CSV (Hodnoty oddělované tabulátorem)
- Excel

12. Měřící systémy Pasco a Vernier

Dnes je možné využívat k měření kvalitní bezdrátové měřící moduly, které se s mobilním zařízením připojují přes Bluetooth. Měření může probíhat i mimo dosah mobilu - moduly sbírají data, která se po připojení modulu k PC stáhnou. Žáci mohou mít aplikaci pro měření nainstalovanou ve svém mobilu / notebooku / tabletu a s daty pracovat i později (třeba doma). Moduly např. teploměr, tlakoměr; zabudované senzory v mobilu jako je mikrofon, GPS...

13. Termokamera na mobil

Pokud nemáte v laboratoři klasickou termokameru, je možné si zakoupit nebo vypůjčit v centrech Elixíru do škol termokameru připojitelnou k mobilu. Na systém Android a Apple se prodávají různé, tak je potřeba si vybrat, na jakých zařízeních s ní budete pracovat. Velkou výhodou temokamery na mobilu je snadné sdílení snímků. Prostě fotíte 😊

14. AR výuka

Z dílny absolventů SSPŠ (studio 301). V letech 2022-2023 bude dále rozšiřován počet modelů (fyzika, chemie, matematika, dějepis). Z nabídky modelů si jeden vybereme a přes mobil se díváme na podlahu (podobně jako když fotíme). Na displeji se nám ukáže šipka, na kterou ťukneme. Pak se objeví model, který vidíme v prostoru třídy. S ním můžeme dál manipulovat.

Závěrečná upozornění:

Než doporučíte žákům nějakou aplikaci, pečlivě ji prozkoumejte. Řada z nich obsahuje chyby!

Zajímavý materiál k výuce s využitím IT techniky: https://kdf.mff.cuni.cz/materialy/ICTveFyzice.pdf

Další náměty od účastníků setkání:

https://vyuka.jihlavsko.cz/mobil/index.htm#promitani-displeje-na-pc

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScuzP9LJW3haYpkz2T1wm4wIk06hxAmKH9ej-VxD0Xm4qgFTw/viewform

https://letsview.com/faq/how-to-use-windows-letsview.html

https://vyuka.jihlavsko.cz/uzitecne/freeware.htm

LENS

https://phet.colorado.edu/cs/

https://www.falstad.com/circuit/ simulátor elektrických obvodů

VividBooks

https://www.physicsclassroom.com