#8: Vajíčko KINDR

18.03.2024

Jste příznivci pochoutky s názvem Kinder Surprise (popř. jejich napodobenin)? Nebo už vás otravují "psí" oči dětí a jejich škemrání, že jim ve sbírce ještě chybí ta a ta postavička? Ať tak či tak, na tomto setkání jsme se pro tentokrát nechali zlákat i fyzikou a podívali se, co všechno se s touto věcičkou dá dělat, když se dostane do rukou (ne)povolaných. Setkání si pro vás připravily Květa Kolářová a Lenka Kramářová.

Začali jsme obalem alobalem - s tímto "odpadkem" se dá dělat plno experimentů. Alobal jako vodič elektrického proudu, jako součást elektroskopu, jako elektrostatická lodička, jako Faradayova klec, alobal jako padák...

Pak přišla na řadu čokoláda - tak tu jsme vždycky rádi snědli. My jsme si s ní ale ukázali experimenty např. na měření teploty čokoládové polevy (s odkazem na Fyzikální šuplík Vaška Piskače) a difrakci na čokoládě (necháme-li ji ztuhnout na difrakční folii, vytvoří krásné obrazce).

Následoval (někdy) žlutý obal - a opět spousta pokusů a nápadů. Posloužila nám jako úložná krabička "na cokoliv", třeba na lodičku s kotvou, na zvukové pexeso, na určování hustoty neznámého tělesa, na měření kmitu matematického kyvadla nebo jako jiná verze padáčku.

Pochopitelně ani hračka uvnitř není v rukou fyzikáře žádný "kinderšrot", ale naprosto neocenitelná pomůcka! Mnohonásobný odraz, sněžítko, Noemova archa, kaleidoskop, těžišťový závěs - to je jen malá nabídka experimentů s tímto materiálem.

A ani ten papírový návod vevnitř přece nevyhodíme! Takové origami, to je paráda! A co teprve, když poskládáme žabičku a ona opravdu skáče!

Věříme, že jsme si setkání všichni užili, pobavili se a navzájem inspirovali. 
Děkujeme všem, kteří jste se připojili, moc nás to s vámi bavilo.